Skąd bierze się kurs waluty?
Od kiedy podróżowanie i międzynarodowe umowy handlowe są możliwe niemal na wyciągnięcie ręki, kantory wymiany walut przeżywają prawdziwe oblężenia. Wymiana pieniędzy w kantorze to jednak zawsze ryzyko, ponieważ rynek walutowy jest bardzo nieprzewidywalny. Dlaczego?
Wymiana walut – dla kogo?
Kursy walut wahają się zazwyczaj co do trzeciego miejsca po przecinku. Są zmienne i niepewne, ponieważ zależą od wielu czynników. Ekonomiści i analitycy próbują przewidywać ceny zakupu i sprzedaży waluty w kantorach, jednak nigdy nie można mieć pewności co do ostatecznej kwoty. Sprawy biznesowe, umowy handlowe i partnerskie, niosą ze sobą ryzyko strat. Wielu przedsiębiorców stale śledzi kursy walut, aby jak najwięcej zaoszczędzić.
Podobnie działają inni ludzie, którzy np. planują podróż do innego kraju. Zagraniczna wycieczka zawsze łączy się ze sprawdzaniem kursu waluty i wybraniem optymalnej opcji, tak aby nie przepłacić na kursie walut. W podobnej sytuacji są kredytobiorcy, którzy stale obserwują ceny, aby spłacić kredyt jak najtaniej.
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kantoru z negocjacją ceny.
Aby wyjść z niego usatysfakcjonowanym, trzeba się jednak dobrze przygotować.
Jak to zrobić?
Za chwilę dowiesz się kto i w jaki sposób ustala ceny walut oraz jakie czynniki mają wpływ na ostateczną cenę.
Kto i jak ustala kursy walut?
Kursy walut mogą się zmieniać nawet w ciągu kilku sekund. Najbardziej popularne waluty, które można wymienić w każdym kantorze to euro (EUR), dolar amerykański (USD) oraz funt (GBP). Wiele kantorów oferuje również wymiany mniej popularnych walut, takich jak korona szwedzka (SEK), forint węgierski (HUF), czy kuna chorwacka (HRK).
Kursy walut śledzi cały świat, a ich kursy potrafią zaskakiwać. Czy wiesz, że kurs walutowy, ale też polityka państwa mają ogromny wpływ na kondycję gospodarki w kraju? Kursy walutowe mogą się przyczyniać do wzrostów gospodarczych, ale często są też przyczyną osłabienia waluty, ponieważ bezpośrednio wpływają na transakcje zagraniczne, inflację i poziomy cen.
Kursy walut w Polsce ustala Narodowy Bank Polski, który realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów. Na NBP ciąży odpowiedzialność za ogłaszanie bieżących kursów walut obcych oraz innych wartości dewizowych. Wpływ na kurs ma jednak wiele czynników, które często są od siebie niezależne.
Jakie czynniki mają wpływ na kursy walut?
Do głównych czynników, o których często się zapomina, a od których zależy kurs waluty, zależy polityka pieniężna państwa. Każdy kraj chce, aby to właśnie jego waluta była silna i często ta siła jest weryfikowana właśnie poprzez miejsce w notowaniach na giełdzie. Ponadto, na kursy walut mają wpływ:
- inflacja,
- stan gospodarki państwa,
- stopy bezrobocia,
- podaż i popyt danej waluty w danym miejscu i czasie,
- aktualna polityka państwa na świecie,
- okresy w roku.
W związku z powyższym, ustalenie kursu walutowego jest bardzo trudne, tak samo jak przewidzenie, co wydarzy się z kursem w przeciągu kilku dni, ponieważ sytuacja może się zmienić nawet w kilka sekund.
Wszelkie aktualizacje w kursach są wynikiem działań największych instytucji bankowych na świecie. W Polsce, za zebranie danych z całego świata odpowiada Narodowy Bank Polski, który po analizie ustala tzw. kurs średni – sprawdź kurs euro autostrada.
Ostateczna cena kursu zależy jednak od kantoru, który indywidualnie ustala swoje ceny. Aby klienci byli jak najbardziej usatysfakcjonowani, np. we Wrocławiu funkcjonują kantory z negocjacją ceny.