Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym Kindergeld
Wielu Polaków pracuje w Niemczech. Często przeprowadzają się tam i osiadają z całymi rodzinami. Jako obywatelom Unii Europejskiej przysługują im wszystkie świadczenia, tak samo jak każdemu obywatelowi Niemiec. Mogą również ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld.
Komy przysługuje zasiłek rodzinny w Niemczech?
Jeżeli chcemy ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld to musimy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim niezbędne jest bycie legalnie zatrudnionym w Niemczech dłużej niż przez pół roku. Możemy mieć też własną działalność gospodarczą na terenie tego kraju lub być oddelegowanym do pracy tam przez firmę z Polski. Ważne jest jednak to, że nasi podopieczni muszą przebywać na stałe w gospodarstwie domowym pracownika. Bez różnicy jest to, czy mieszkają oni w Niemczech czy gdzie indziej, np. w Polsce.
Od 2016 roku, by otrzymać zasiłek rodzinny niezbędne jest posiadanie numeru identyfikacyjnego, czyli Steuerliche Idendifikationsnummer. Jeżeli chcemy go uzyskać to musimy mieć niemiecki adres zameldowania i ram rozliczać podatki.
Zasiłek rodzinny w Niemczech możemy pobierać zarówno na nasze biologiczne dzieci, jak i na te przysposobione. Co więcej wolno nam go pobierać na podopiecznych, którymi opiekujemy się jak własnymi dziećmi, np. na dzieci współmałżonka czy partnera. Mogą go też pobierać dziadkowie, jeżeli sprawują prawną opiekę nad wnukami.
Przysługuje nam on na dzieci do 18 roku życia, jednak możemy go pobierać do 25 roku życia naszego podopiecznego jeżeli kontynuuje on naukę.
Ile wynosi zasiłek rodzinny w Niemczech?
To ile otrzymamy pieniędzy zależy od tego ile dzieci jest na naszym utrzymaniu. Jeżeli mamy jedną pociechę to otrzymamy 194 euro. Na dwójkę ta kwota wynosi 388 euro, a na tróję 600 euro. Jeżeli opiekujemy się czwórką maluchów to otrzymamy 813 euro, a na piątkę to 1038 euro. Szóstka dzieci to kwota 1263 euro. Jednak w 2019 roku stawka ma zostać podniesiona o następne 25 euro na każde dziecko. Najpierw, w lipcu 2019 roku podwyżka wyniesie 10 euro. Następnie w 2021 roku zasiłek znów wzrośnie o kolejne 15 euro.
Zasiłek rodzinny w Niemczech a 500+
Od czasu kiedy w Polsce pojawiło się świadczenie 500+ wiele rodzin zastanawia się, czy może korzystać z obydwu dofinansowań. Na początku wyglądało to tak, że jeżeli pobieramy 500+ to nasz zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech zostanie pomniejszony o kwotę odpowiadającą wysokości świadczenia w Polsce. Otrzymalibyśmy więc tyle samo pieniędzy, ale z 2 różnych źródeł, a Niemieckie urzędy poinformowałyby o wypłacie zasiłku rodzinnego polski Urząd Marszałkowski.
Obecnie jednak możemy pobierać tylko jedno ze świadczeń – zasiłek rodzinny w Niemczech lub 500+. Kindergeld możemy pobierać pół roku wstecz, ale jeżeli w tym czasie pobieraliśmy świadczenia w Polsce to będziemy musieli je zwrócić.
Co zrobić, aby uzyskać zasiłek Kindergeld w Niemczech?
Jeżeli chcemy ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech to musimy złożyć odpowiednie dokumenty do niemieckiego urzędu Familienkase. Ilość papierów jest tutaj dość długa i różna w zależności od formy zatrudnienia. Powinniśmy od razu dopilnować, aby był to komplet dokumentów. Dzięki temu unikniemy dosyłania brakujących dokumentów i szybciej otrzymamy świadczenie.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że cała procedura z założenia trwa długo. Może zająć nawet do pół roku. Warto więc rozpocząć ją wcześnie i od razu zebrać wszystkie niezbędne dokumenty. Jednak nawet jeżeli będziemy długo czekać na przyznanie świadczenia to może być ono wypłacone nawet do pół roku wstecz.
Raz przyznany nam zasiłek rodzinny możemy otrzymywać do czasu, kiedy nasze pociechy przekroczą wyznaczoną granicę wiekową lub gdy wyprowadzimy się z Niemiec.
Jak widać uzyskanie zasiłku rodzinnego w Niemczech nie jest prostym procesem, ale jednocześnie jest bardzo opłacalne. Może on znacząco wspomóc nas budżet jednak będzie to wymagać nieco pracy. Warto więc zainwestować w pomoc profesjonalnej firmy, która już nie raz kompletowała dokumenty i składała takie wnioski. Wtedy cały proces przebiegnie znacznie sprawniej.