Jak wybrać kserokopiarkę do twojego biura?

Wybierając idealną dla naszego biura kserokopiarkę, musimy zwrócić uwagę na szereg rzeczy, takie jak przeznaczenie kserokopiarki, dodatkowe funkcje (i czy w ogóle są potrzebne?), budżet firmy, który możemy przeznaczyć na zakup urządzenia, oraz wydajność kserokopiarki. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, należy zapoznać się ze wszystkimi propozycjami ze stron producentów. Wiedzą oni, że każdy ma inne wymagania, dzięki czemu możemy przebierać wśród wielu rodzajów drukarek.

A4 czy A3?

Podstawowym kryterium, które musimy ustalić jest wielkość kartki, na którym będziemy się opierać podczas naszej codziennej pracy. Jest to też jedne z głównych kryteriów klasyfikowania kserokopiarek w ogóle. Jeżeli okaże się, że będzie nam potrzebny jedynie format A4 to zaoszczędzimy niemało pieniędzy, ponieważ urządzenie obsługujące tylko A4 jest znacznie tańsze od tych bardziej elastycznych. Jednak urządzenia kopiujące A3 są bardziej uniwersalne,  ponieważ dają także możliwość kserowania na mniejszych formatach niż A4.

Analogowa czy cyfrowa?

Kolejnym kryterium pozwalającym nam na podział kserokopiarek jest ich rozróżnienie na analogowe lub cyfrowe. Obecnie kserokopiarki analogowe są bardzo rzadko używane, ponieważ są znacznie mniej praktyczne od tych cyfrowych. Kserokopiarki cyfrowe posiadają wbudowany skaner, procesor oraz drukarkę laserową, co czyni je znacznie wygodniejszymi w obsłudze. Aby wykonać kilka kopii jednego dokumentu w przypadku kserokopiarki analogowej należy go kopiować od nowa, zaś przy użyciu cyfrowej zapamiętuje ona plik. Dodatkowo, wiele cyfrowych kserokopiarek posiada wbudowane karty sieciowe, czyli podczas wykonywania kopii dokumentów można go jednocześnie rozsyłać do innych urządzeń. Trzeba też wspomnieć o funkcji duplex, czyli pozwalającej na samoistne odwracanie kartek i obustronnego kopiowania dokumentów. W większości cyfrowych drukarek występuje też automatyczny podajnik dokumentów,  co oznacza, że kserokopiarka jest w stanie samodzielnie przełożyć kartki gdy drukujemy dużą ilość stron.

Kserokopiarki - 3D Office Szczecin
Przy zakupie sprzętu warto oszacować koszta elementów eksploatacyjnych.

Biel i czerń czy wszystkie kolory?

Istnieją kserokopiarki potrafiące kopiować dokumenty we wszystkich kolorach, oraz tylko czarnym i białym (i odcieniach szarości). Ksero kolorowe jest sporo droższe od klasycznych, monochromatycznych urządzeń, i zasadniczo będą przydatne tylko wtedy, gdy mamy wysokie zapotrzebowanie na wszelkiej maści wydruki graficzne i reklamowe, czyli, na przykład, w różnego rodzaju agencjach reklamowych, PRowych czy eventowych. W przypadku pracy w firmie, która drukuje i kseruje dokumenty wyłącznie na własny użytek, najlepiej sprawdzi się drukarka kopiująca wyłącznie w czerni i bieli.

Nowoczesność się opłaca

Podsumowując, na jaką kserokopiarkę byśmy się nie zdecydowali, względem rozmiaru obsługiwanych stron czy kolorów, najrozsądniej jest wybrać kserokopiarkę cyfrową. Jest ona urządzeniem wielofunkcyjnym, dzięki wbudowanemu procesorowi producent może dogrywać bądź odinstalowywać różne, odpowiadające nam (lub właśnie nie) funkcje dodatkowe.


Urządzenie drukujące i kopiujące do biura znajdziesz na 3doffice.pl. Firma, poza sprzedażą, oferuje także dzierżawę urządzeń biurowych.