Dlaczego tak narzekamy na podatek VAT?

Podatek VAT płacimy praktyczne na każdym miejscu – idąc na zakupy, czy też korzystając z wszelakich usług. Na przestrzeni lat jego wysokość oraz zasięg wielokrotnie ulegały zmianom. Czy VAT jako forma najważniejszy podatek w naszym państwie spełnia swoje cele? Czy jego struktura oraz poziom skomplikowania zapisów pozwalają na swobodną i łatwą interpretację?

Czym jest podatek VAT?

Pełna nazwa tego podatku to podatek od towarów i usług – jak sama nazwa wskazuje, jest on związany z kluczowymi sektorami, które wypełniają naszą przestrzeń życiową. Jest on pobierany na każdym etapie obrotu towarami bądź usługami. Oznacza to, że idąc na zakupy, płacimy podatek VAT od każdego zakupionego produktu. Kwota podatku ukryta jest w cenie danego towaru – jest więc ona odpowiednio powiększona. Są oczywiście produkty i usługi, które zwolnione są z tego rodzaju obciążenia. Ich spis znajdziemy w ustawie regulującej zapisy dot. podatku VAT.

Zawiłości i skomplikowane zapisy

Podatek VAT to istna zmora dla polskich przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli. Jest to jeden z najbardziej złożonych oraz skomplikowanych podatków, z którym problemy mają nawet specjaliści finansowi. Same czynności związane z rozliczaniem tego podatku angażują tysiące osób i stwarzają liczne miejsca pracy. Ale czy to dobrze? Nie do końca, zważają na fakt, iż rozliczanie podatku nie generuje żadnych dóbr, przez co jest to sektor w ogóle nie przyczyniający się do rozwoju państwa i generowania PKB.

Usługi księgowe - Constans Chorzów
Praktycznie każdy zakup w Polsce wiąże się z zapłaceniem podatku VAT.

Jak więc naprawić system, który już na pierwszy rzut oka nie funkcjonuje prawidłowo? Na chwilę obecną polski rząd nie może pozwolić sobie na jego zniesienie, ponieważ stanowi on jedno z głównych źródeł dochodu państwa. Można jedna uprościć jego formułę bądź zastąpić nowym, prostszym podatkiem. W ten sposób wiele miejsc pracy, związanych z rozliczaniem podatku VAT, ulegnie likwidacji, dzięki czemu pracownicy będą mogli znaleźć pracę w innym sektorze.

Obniżać czy nie obniżać?

Polska należy do krajów z najwyższym podatkiem VAT na świecie. Oczywiście znajdziemy przykłady krajów, takich jak Szwecja czy Dania, gdzie podatek VAT jest jeszcze wyższy, ale dochody przez niego generowane wracają do obywateli w postaci rozbudowanego pakietu świadczeń socjalnych. Przez jego wysokość cierpią przedsiębiorcy, którzy aby zarobić, muszą podwyższać ceny swoich towarów oraz usług. Kto na tym traci? Oczywiście my, zwykli podatnicy. Jak zmienić tą sytuację? Warto zastanowić się nad obniżeniem podatku VAT i stworzeniem prostszych zapisów.


Jeśli szukasz dobrego biura podatkowego we Wrocławiu, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Inpensa. Usługi rachunkowe i podatkowe na najwyższym poziomie.