Sposoby finansowania zakupu traktora
Zakup traktora lub innej maszyny rolniczej jest związany z wydatkiem bardzo dużej sumy pieniędzy, która często może okazać się niemożliwa do uzbierania przez klienta. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które umożliwiają zakup oraz finansowanie pojazdu rolniczego. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup traktora za własną gotówkę, ponieważ minimalizuje to koszty początkowe. Jeżeli jednak osoba zainteresowana nie posiada wystarczającej sumy to może liczyć na inne sposoby wspomagające zakup pojazdu. Warto jednak zapoznać się
z zasadą działania takich rozwiązań jak np. leasing, kredyt oraz dofinansowania z UE.
Zakup traktora rolniczego – na co zwrócić uwagę?
Przed dokonaniem zakupu pojazdu rolniczego warto zrobić rozeznanie na rynku wśród dealerów i dostawców, aby wybrać jak najlepszy model w atrakcyjnej cenie. Warto wybrać kilka modeli, którymi klient może być potencjalnie zainteresowany. Kontaktując się ze sprzedawcami istotną rolę odgrywa cena, a więc jej negocjacje są nieodłącznym elementem zakupu. Nabywając nowy pojazd można liczyć na szereg zniżek bądź dodatków, które umożliwią np. gratisowe doposażenie traktora w innowacyjne rozwiązania.
Na rynku dostępnych jest wiele pojazdów wywodzących się z różnych marek. Warto wybierać te, które cieszą się wśród użytkowników oraz bezawaryjnością. Zakup traktora jest bowiem wieloletnią inwestycją, która może zwrócić się dopiero po kilku latach prac na roli. Ciekawostką jest fakt, iż maszyny rolnicze są jednymi z najdroższych pojazdów dostępnych na rynku, a ich cena może przekraczać nawet kilkukrotnie cenę samochodu dobrej klasy. Oznacza to, że zakup takiego pojazdu wiąże się ze sporym wydatkiem gotówki, na który nie każdy jest przygotowany.
Finansowanie zakupu traktora – jak to zrobić?
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka możliwości finansowania zakupu pojazdu np. rolniczego. Najpopularniejszym wśród rolników jest tak zwany leasing pojazdu. To rozwiązanie jest bardzo podobne do kredytu, jednakże znacznie bardziej opłacalne dla klienta. Płacąc miesięczną ratę leasingu otrzymuje się pojazd do użytkowania na wyłączność pod określonymi warunkami np. ograniczony przebieg. Takie rozwiązanie jednak pozwala na użytkowanie traktora bez konieczności jego samodzielnych napraw. W przypadku wystąpienia usterek, naprawą zajmuje się leasingodawca, ponieważ jest on w danym momencie właścicielem pojazdu aż do zakończenia okresu leasingu. Warto wiedzieć, że upłynięciu okresu obowiązującego leasingu klient może wykupić pojazd za określoną kwotę lub zwrócić go do leasingodawcy i wziąć nowszy model. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz użytkować pojazd bez większych zmartwień.
Drugim sposobem, który pozwala na zakup traktora w przypadku posiadania niewystarczającej kwoty jest kredyt konsumencki. Jest to podobne rozwiązanie do leasingu, jednak właścicielem pojazdu w tym przypadku jest sam klient. Musi on wtedy nie tylko spłacać ratę kredytu, ale także zajmować się utrzymaniem pojazdu w dobrej kondycji technicznej oraz finansować jego naprawy. Jak widać kredyt nie jest tak atrakcyjnym rozwiązaniem jak leasing, jednakże często może okazać się jedynym słusznym dla nabywcy traktora.
Warto także zwrócić uwagę na możliwość uzyskania licznych dofinansowań na zakup maszyny rolniczej z Unii Europejskiej. Obecnie wdrażanych jest wiele projektów, które mają na celu wspomagać rozwój rolnictwa w kraju, dających liczne dofinansowania na zakup np. pojazdów rolniczych, a w tym traktorów. Dofinansowanie tego typu może sięgać nawet kilkudziesięciu procent ceny traktora, co oznacza, że ilość gotówki jaką klient będzie musiał przeznaczyć na zakup zmniejszy się kilkukrotnie.
Rozwiązania oparte na dofinansowaniach można często łączyć z kredytem konsumenckim, który dzięki temu będzie znacznie mniejszy i wygodniejszy do spłacania.
Czy warto decydować się na finansowanie zakupu?
Zdecydowanie warto zdecydować się na finansowanie zakupu traktora, szczególnie w przypadku braku posiadania odpowiedniej ilości gotówki w danym momencie. Leasing, kredyt oraz dofinansowania z UE to jedne z najlepszych obecnie dostępnych rozwiązań, które dają możliwość szybkiego zakupu pojazdu. Nie należy bać się tego typu rozwiązań, ponieważ są one przeznaczone dla rozwoju rolnictwa oraz lepszego wyposażenia właścicieli gospodarstw rolniczych.