Jak zaoszczędzić na kosztach internetu w Niemczech?

Szukając odpowiedniego operatora Internetu jest niezwykle ciężkie – bez znaczenia w jakim kraju poszukujemy.

Mnogość ofert, pakietów i różnorodnych warunków tylko utrudnia to zadanie. Te oraz wiele innych czynników wpływają na cenę, a to właśnie nią najczęściej się sugerujemy. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań najlepszej oferty, dopasowanej do naszych oczekiwań?

Na co zwrócić uwagę u niemieckich dostawców Internetu?

Zawsze należy uważnie czytać umowy. Przed jej podpisaniem sprawdź wszystkie warunki oraz zapisy. Mogą one zawierać zapisy o dodatkowych kosztach, których przecież staramy się uniknąć, kiedy poszukujemy ofert atrakcyjnych cenowo.

Koszt Internetu w Niemczech

Na niemieckim rynku obowiązują dodatkowe opłaty na „start”. Najczęściej dotyczą one udostępnieniu routera WiFi lub jego aktywacji, a niekiedy też wysyłkę . Jest to zależne od operatorów, który każdy w ostatecznym rozrachunku wymaga zapłaty. Możemy jednak obniżyć swoje wydatki, zaopatrując się we własny router. Koszty aktywacji są o wiele niższe niż samo „wypożyczenie” nam sprzętu, dlatego warto się zastanowić nad tą inwestycją.

Niemieckie łącze stałe

Podczas podpisywania umowy warto zwrócić uwagę na minimalny czas trwania umowy stałego łącza (DSL-Anschluss). Jest to typowe dla niemieckich taryf internetowych, gdzie umowa związuje klienta na czas 24 miesięcy. Istnieje możliwość wypowiedzenia umowy na 3 miesiące przed jej końcem. Jeżeli tego nie zrobimy to automatycznie zostanie przedłużona na 12 miesięcy.

Powstaje tutaj problem – przedłużać czy też nie? Odpowiedź nie jest jasna, a rozwiązanie powinno być indywidualną kwestią. Użytkownicy przedłużający umowę lub podpisujący ją na dłuższy czas, są często nagradzani przez swoich operatorów. Mogą np. zapłacić mniejszą opłatę podstawową za stałe łącze. Umowa na 24 miesiące posiada także swoje wady.

Zamyka się sobie możliwość szybkiego reagowania na spadające ceny na rynku internetowym a także zmiany łączą np. z szybką technologią jak VDSL (do 50 Mbit/s). Wybór należy do klienta. To on najlepiej wie, która opcja pasuje do jego oczekiwań względem operatora.

Sposoby na zaoszczędzenie

Cena pakietu internetowego to jeden z kluczowych czynników, który sprawia, że podejmowana jest decyzja o danym operatorze. Na niemieckim rynku internetowym można przebierać w wielu ofertach. Wśród nich należy zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty, które pozwolą nam zaoszczędzić.

Podłączenie bez telefonu stacjonarnego

Podczas przeglądania ofert, należy się zastanowić „Czy potrzebuję telefonu stacjonarnego?”. Jeżeli łącze telefoniczne wydaje się zbędne, a sam kontakt przez komórkę jest wystarczający wystarczy zrezygnować z opłaty ryczałtowej za telefon (Telefonkarte). Zapobiegnie to dodatkowym kosztom za coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz.

Wielkość pakietu

Kolejną kwestią jest wielkość pakietu, który będzie odpowiedni dla każdego  z osobna. Nie ma tutaj wielu zasad. Ważne jest jedynie, aby wybrać tak, aby wystarczył na wszelkie czynności wykonywane przy pomocy Internetu. Jeżeli planujesz głównie surfować po sieci, pisać wiadomości e-mail i korzystać z komunikatorów wystarczy 16 Mbit/s.

Podczas ściągania większych plików z sieci oraz używania platform streamingowych (Netflix, YouTube itp.) przyda się minimum 25 Mbit/s. Należy się zastanowić do czego głównie będzie nam służył Internet. Może po prostu nie potrzebujemy największego pakietu?

koszty internetu w niemczech

Znajdź najlepszą ofertę z pomocą specjalistów

Wybór wśród niemieckich operatorów jest naprawdę spory. Może to wywoływać wiele problemów. Każda sieć walczy o swojego klienta, dlatego na pierwszy rzut oka oferty, które przeglądamy mogą wydawać się atrakcyjne. Warto jednak zestawić je ze sobą, aby móc porównać korzyści oraz koszty wszystkich czynników.

Chcąc oszczędzić swój czas, warto zdecydować się na usługi profesjonalistów, którzy zajmują się wyszukiwaniem najbardziej korzystnych ofert. Firma Teleberlin.pl od wielu lat specjalizuje się w doradztwie dotyczącym wyboru operatorów.

W jednym miejscu możemy zlecić poszukiwania, a także usłyszeć cenne porady i wsparcie podczas podejmowania decyzji. Grono fachowców zajmie się także kontaktem z operatorem w naszym imieniu.

Warto oddać wybór Internetu w ręce specjalistów, którzy zajmą się kompleksową usługą, ale co najważniejsze mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert wśród gąszczu pakietów, przedstawianych przez operatorów.