Jak założyć plantację truskawek? Porady i wskazówki

Planując założenie plantacji roślin w łatwy sposób możemy połączyć pasję z pracą. Wiele osób decyduje się na podjęcie takiego kroku mając w perspektywie dobrze prosperujący interes. Coraz chętniej w tym celu aspirujący plantatorzy decydują się na uprawę truskawek. Owoce te są chętnie wybierane przez konsumentów, a ich hodowla nie należy do najtrudniejszych. Jak zatem założyć plantację truskawek? Jak ułatwić ich uprawę?

 

Najlepszym miejscem na hodowlę truskawek są stosunkowo płaskie tereny, które nie posiadają zagłębień powodujących gromadzenie się zimnego powietrza. Przymrozki w okresie wiosennym mogą spowodować poważne straty. Miejsce przeznaczone na uprawę powinno być osłonięte od wiatrów, który mógłby być przyczyną łamania się tych delikatnych roślin.

Plantator powinien dokładnie określić jakiej odmiany truskawki chce uprawiać. Każda z nich charakteryzuje się specyficznymi cechami. Niektóre świetnie znoszą nawet długi transport, inne będą odporne na pleśnie i choroby. Smak także różni się między poszczególnymi odmianami.

Niezbędne będzie zadbanie o odpowiednio przygotowaną gleb, która będzie w pełni wolna od chwastów. Bardzo ważne będzie usunięcie zwłaszcza tych trwałych, długo utrzymujących się w ziemi np. mniszka, czy skrzypu. Na niektórych chwastach często żerują pasożyty, które uniemożliwią prawidłowy rozwój truskawek. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny posadzone obok sadzonek truskawek mogą skutecznie zapobiec jej prawidłowemu rozwojowi.

owoce truskawek - top plant
Zdjęcia pochodzi z uprawy Top Plant – plantatora truskawek ze Szczecina, oferującego owoce truskawek w sprzedaży hurtowej.

Truskawki powinny być sadzone w lekkich glebach, które skutecznie będą przepuszczały powietrze. Struktura gruntowa wody powinna być na poziomie 60-80 cm. Na gruntach, na których przez dłuższy czas uprawiane były truskawki, warto zastosować kilkuletni płodozmian. Ponowne rozpoczęcie hodowli na danych terenie może nastąpić po 4 letniej przerwie. Dzięki takiemu działaniu, w ziemi nie osiedlą się patogeny i szkodniki takie jak nicienie czy opuchlaki.

Bardzo często przed rozpoczęciem zasadzania, plantatorzy nawożą glebę obornikiem. Wpływa on bardzo korzystnie na wzrost roślin i zapewni dobre plony bez konieczności używania dodatkowych nawozów. Mineralizacja składników zawartych w oborniku przebiega około dwóch lat w glebie lekkiej, a w glebie ciężkiej przez 3 lata.

Jak informuje Top Plant: aby mieć pewność, że ziemie na której będą sadzone truskawki posiada odpowiednie parametry powinno się ją regularnie oddawać do analizy chemicznej.

Analiza ta pozwoli określić czy niezbędny będzie proces wapniowania i nawożenia. Kwasowość ziemi pod uprawę truskawek powinna zawierać się w granicach 6,0-6,5. Wyższa kwasowość zakłóci procesy pobierania ważnych związków chemicznych np. żelaza przez roślinę. Truskawki są roślinami, które potrzebują dużej ilości składników i minerałów w glebie z racji, że szybko prowadzą do jej wyjałowienia. Aby zapewnić optymalne warunki wielu plantatorów nawozi rośliny każdej wiosny, zaraz po zakończeniu procesu spoczynku zimowego. Zwolennicy naturalnych sposobów nawożenia zamiast mineralnych nawozów mogą zastosować organiczne odpowiedniki stworzone z hummusu czy guano. Niektórzy plantatorzy dodatkowo nawożą rośliny jesienią, jednak opinie odnośnie słuszności tego działania są skrajne. Co ciekawe, zastosowanie w okresie przedzimowym nawozu fosforowo-potasowego sprawi, że w komórkach roślinnych truskawek wystąpi koncentracja soli i cukrów. Wpłynie to w znaczny sposób na obniżenie progu zamarzania soku komórkowego.

Przed podjęciem decyzji o uprawie truskawek na większą skalę, przyszły plantator powinien koniecznie bardzo dokładnie zapoznać się ze wszelkimi zasadami dotyczącymi hodowli danej rośliny. Taka osoba powinna znać rodzaje sadzonek oraz odmiany truskawek, tak by móc w pełni świadomie podejmować decyzje.