Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta firmowego?

W Polsce kradzieże samochodów zdarzają się obecnie rzadziej, niż miało to miejsce jeszcze niedawno.

Jednak problem ten nadal istnieje i oznacza to, że należy odpowiednio zadbać o to, aby nie dopuścić do kradzieży swojego samochodu. Często najbardziej narażone na tego typu nieprzyjemne sytuacje są samochody służbowe. Dzieje się tak z tego powodu, że to właśnie samochody służbowe są najczęściej słabo chronione przed kradzieżą.

W przypadku samochodów prywatnych najczęściej trzymamy je w garażach blisko domu lub na strzeżonych parkingach. Pojazdy służbowe często stoją w miejscach, które stwarzają zdecydowanie lepsze warunki dla potencjalnych złodziei.

Dodatkowo auta służbowe to często nowe modele, więc są zdecydowanie cenniejszym celem, dlatego odpowiednie zabezpieczenie samochodu służbowego przed kradzieżą jest tak ważne.

Dlatego warto zabezpieczać samochody systemami antykradzieżowymi?

Samochody posiadają własne systemy zabezpieczające przed włamaniem czy też kradzieżą. Szczególnie nowoczesne modele posiadają bardzo zaawansowane alarmy i czujniki. Jednak złodzieje samochodów to najczęściej doświadczone w tym temacie osoby, a nie koniecznie przypadkowi przechodnie, dlatego wiedzą oni doskonale jak obejść zabezpieczenia danego modelu samochodu w taki sposób, aby nie uruchomić alarmu oraz zrobić to szybko i sprawnie.

Właśnie z tego powodu tak ważne jest wyposażenie samochodu służbowego w dodatkowe systemy ochrony, których nie spodziewają się potencjalni złodzieje. Różnego rodzaju systemy powiadomienia o kradzieży lub też lokalizatory GPS pozwolą zdecydowanie podnieść ochronę samochodu, a w przypadku kradzieży, umożliwią jego szybką lokalizację.

Ochrona zawartości samochodu firmowego

Oprócz samego samochodu służbowego warto zadbać również o ochronę wartościowych przedmiotów znajdujących się w jego wnętrzu. Często w samochodzie zostawiamy np. laptop służbowy, co sprawia, że potencjalny złodziej od razu wyczuwa okazję na szybkie wzbogacenie się, dlatego warto zadbać o to, aby nie zostawiać wartościowych przedmiotów w samochodzie, a jeśli nie mamy innego wyjścia, to warto tego typu przedmioty przechowywać w taki sposób, aby nie były widoczne dla osób spoglądających przez szyby samochodu.

Oczywiście bardzo ważne jest również zamykanie okien w samochodzie. Wprawiony złodziej może wykorzystać nawet niedużą szparę pozostawioną w odsuniętym oknie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zawsze o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji, gdy pozostawiamy w samochodzie jakieś wartościowe przedmioty.

kradzież aut firmowego

Sposoby zabezpieczenia samochodu firmowego przed kradzieżą

Obecnie na rynku dostępne jest sporo różnego rodzaju rozwiązań, które stworzone są z myślą o ochronie samochodów przed kradzieżą. Jednym z najpopularniejszych jest niewątpliwie monitoring pojazdów GPS. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie w przypadku samochodów służbowych, które oprócz tego, że pozwala szybko odnaleźć skradziony samochód, to również umożliwia kontrolowanie, w jaki sposób jest on użytkowany przez pracowników. W systemie monitoringu pojazdów GPS stosuje się lokalizator GPS.

Jest to niewielkie urządzenie, które komunikuje się drogą radiową z satelitą, umożliwiając tym samym dokładne zlokalizowanie pojazdu. Urządzenie to najczęściej umieszcza się w takim miejscu, aby nie było one widoczne np. pod tapicerką. Dzięki temu potencjalny złodziej nie wie, że samochód wyposażony jest w lokalizator GPS, a my tym samym mamy możliwość szybkiej lokalizacji pojazdu.

Urządzenia te oprócz funkcji lokalizacji mogą również posiadać inne przydatne funkcji. Jedną z nich może być np. uruchamianie alarmu w przypadku, gdy samochód opuści wyznaczony na mapie obszar. Lokalizatory GPS mogą przesyłać dane o lokalizacji zarówno za pomocą Internetu jak i sieci komórkowej, co znacząco ułatwia i przyspiesza komunikację.

Zaawansowane lokalizatory GPS mogą współdziałać z innymi systemami zabezpieczeń w samochodzie np. z immobiliserem. Dzięki temu w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony, możemy zdalnie unieruchomić go, np. wysyłając SMS z odpowiednią komendą. Dobrej jakości lokalizator GPS wcale nie musi być drogi.

Ważne, aby przy jego zakupie zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego funkcje, ale także na oprogramowanie jakie jest niezbędne do jego działania oraz jego dokładność. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku kradzieży szczegółowe informacje na temat lokalizacji pojazdu, będą niezwykle cenne.