Inwestycje w 2017 roku. Na co warto postawić?

Nowy rok to czas, w którym większość inwestorów snuje plany na następne 12 miesięcy i spekuluje, w co warto będzie w tym czasie inwestować. Prognozy są rozbieżne, więc zapytaliśmy naszych ekspertów, co sądzą na ten temat. Odpowiedzi udzieliło nam trzech inwestorów i na podstawie ich wypowiedzi sporządziliśmy nasze typy na zbliżający się rok. Podkreślamy, że są to jedynie prognozy, a na ich spełnienie wpływ ma wiele czynników zewnętrznych. Warto śledzić trendy na bieżąco oraz obserwować sytuację na światowym rynku przez 365 dni w roku.

Powrót dolara oraz funta

Wszyscy wiemy jaka sytuacja spotkała brytyjską walutę po Brexicie – kurs waluty malał w zatrważającym tempie, na czym straciło wiele osób. Na początku czerwca funta mogliśmy sprzedać za około 5 złotych i 50 groszy, a miesiąc później za tą samo walutę otrzymaliśmy już tylko 4 złote i 70 groszy. Już teraz zauważamy tendencje wzrostowe. Jest to normalne dla okresu przedświątecznego i ekonomiści już dawno przewidzieli umocnienie się funta w czasie świąt, ale najnowsze prognozy wieszczą dalsze wzrosty na początku 2017 roku. „Istnieją spore szanse na powrót do kursu z maja 2016 roku. Ustabilizowanie się funta będzie miało również pozytywny wpływ na pozostałe waluty” – mówi Marek Jakubek, ekonomista z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. „Wzrost kursu funta to także wzrost dolara.

Ostatnie wybory w Stanach mogą również wpłynąć pozytywnie na pozycję tej waluty w pierwszym kwartale 2017 roku” – dodaje jeden z naszych ekspertów specjalizujących się rynkach północnoamerykańskich.

Nowy rok, nowe pomysły

Rok 2017 będzie niósł za sobą wiele nadziei i oczekiwań. Warto pamiętać o ropie, która w ostatnim roku okazała się bardzo zyskowna. Nie bez znaczenia pozostanie efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Wszystkim czytelnikom życzymy udanych inwestycji oraz dużych zysków.