Ile kosztuje założenie firmy transportowej?

Transport jest kluczowym elementem działalności wielu branż gospodarki, dlatego zapotrzebowanie na przewóz ładunków ciągle rośnie.

Transport jest aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Polskie firmy transportowe są w czołówce europejskiej zarówno w kwestii ilości samochodów, jak i ładunków. Konkurencja na rynku jest ogromna, jednak przy odpowiednim przygotowaniu założenie własnej firmy transportowej nadal może być bardzo opłacalne. Ile kosztuje założenie własnej firmy transportowej i co generuje te koszty?

Koszty formalności niezbędnych do założenia firmy transportowej

Koszty w dużej mierze zależą od tego, jakiego typu ma być to firma transportowa i jakie pojazdy będzie posiadać w swojej flocie. Transport do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu nie wymaga dodatkowych dokumentów i zezwoleń. Działalność tego typu można założyć bardzo szybko, nie wychodząc z domu.

Problemy natomiast zaczynają się w przypadku transportu powyżej 3,5 tony DMC. Wszelkie kwestie związane z tego typu transportem reguluje odpowiednia ustawa. W tym przypadku niezbędna jest także licencja pozwalająca na transport ładunków pojazdami powyżej 3,5 tony DMC. W przypadku licencji krajowej są to koszty od około 800 zł w górę, natomiast w przypadku licencji międzynarodowej koszty zaczynają się od 4000 zł.

Niezbędne jest także posiadanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, którego koszt to 800 zł. Do tego dochodzą także koszty zabezpieczenia finansowego w wysokości 9000 euro na pierwszy samochód i 5000 euro na każdy następny wykorzystywany pojazd. Już na tym etapie koszty założenia własnej firmy transportowej zaczynają szybko rosnąć, a jest to dopiero początek.

Pierwsze inwestycje podczas zakładania firmy transportowej

Oprócz kosztów dopełniania wszelkich niezbędnych formalności, zakładając firmę, należy liczyć się także z kosztami zakupu niezbędnych pojazdów, wynajmu lub zakupu budynku siedziby firmy itd. Są to ogromne koszty, które musi ponieść każdy właściciel nowo powstającej firmy transportowej.

Pojazdy to element firmy transportowej, który szczególnie na początku generuje największe koszty. Koszt zakupu pojazdu tego typu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Nawet decydując się na używany pojazd, nadal nie są to małe koszty. Dlatego najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest leasing, na który decyduje się aktualnie spora część przedsiębiorstw transportowych. Koszty leasingu są zależne od wielu czynników, ale może to być kilkadziesiąt tysięcy złotych jako opłata początkowa oraz kilka tysięcy złotych opłaty miesięcznej i są to koszty tylko jednego pojazdu.

założenie firmy transportowej

Chcąc mieć przynajmniej kilka pojazdów w swojej flocie, koszty ich zakupu lub wzięcia w leasing są ogromne i często poza zasięgiem większości osób chcących założyć własną firmę transportową. Oczywiście sam zakup pojazdu to nie są wszystkie koszty z tym związane. Należy wziąć pod uwagę również opłaty za ubezpieczenie samochodu, autocasco oraz przeglądy pojazdów. Istotne są także koszty paliwa, które należy ponieść na początku działalności firmy, później te koszty będą opłacane na bieżąco z zarobionych pieniędzy.

Kolejnym elementem generującym koszty jest infrastruktura firmy. Niezbędne jest wynajęcie lub zakup budynku, który będzie siedzibą firmy i z którego kontrolowana będzie działalność całego przedsiębiorstwa. Do tego dochodzą koszty związane z wyposażeniem biura, opłaty za prąd itd.

Nie można także zapomnieć o tym, że transport nie może odbywać się bez ludzi. Sporą częścią kosztów będą więc wynagrodzenia dla pracowników firmy, zarówno kierowców jak i pracowników biurowych, księgowości itd., w zależności od wielkości i stopnia zaawansowania firmy.

Gdzie szukać pomocy zakładając własną firmę transportową?

Założenie własnej firmy transportowej może okazać się zbyt trudne bez pomocy osób znających się na tym temacie. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm świadczących usługi obsługi firm transportowych. Dzięki pomocy specjalistów założenie własnej firmy stanie się bardzo proste i unikniemy błędów, które mogłyby nas narazić na niepotrzebne koszty.

Obsługa firm transportowych świadczona przez tego typu firmy opiera się zarówno na doradzaniu najlepszych rozwiązań, jak i na wsparciu w księgowości transportowej, rozliczaniu kierowców, obsłudze prawnej i wiele więcej. Zakładając własną firmę transportową, warto korzystać z usług takich firm jak MaWo Group.