Dlaczego warto zmienić piec na ekologiczny?

Używanie źródeł ciepła starych generacji, jak np. piec 1 klasy na węgiel jest uciążliwe i trujące dla środowiska.

Oprócz dokuczliwego dokładania paliwa, co chwile do pieca, to trzeba się liczyć z tego, że większość się marnuje. Dlaczego, więc warto wybrać nowowczesny i  ekologiczny piec?

Dlaczego stare piece nie są ekologiczne

Stare piece węglowe, które są przeznaczone do spalania węgla i drewna wytwarzają mnóstwo szkodliwych spalin. Produktami wytwarzanymi podczas takiego spalania, są bowiem między innymi niespalone węglowodory, tlenki siarki, azotu, tlenek węgla, a także popiół i sadza.

Regularnie dochodzi również do sytuacji, gdy w domach palone jest plastikiem, resztkami jedzenia, czy nawet śmieciami. Dym ulatniający się z takiego źródła ciepła jest nie tylko trujący dla człowieka, ale i środowiska.

Dlaczego warto wymienić piec na nowy

Obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem jest wymiana starego pieca na nowy piec 5 klasy, zasilany na pellet lub ekogroszek.

Nowoczesny piec to oszczędność

Piece 5 generacji mają dużo wyższą skuteczność w efektywnym spalaniu paliw. W przypadku starego pieca węglowego zwykle marnuje się około 50% surowca, bo piec nie jest w stanie wykorzystać jego potencjału. Wręcz przeciwnie działają nowoczesne źródła ciepła, które potrafią wycisnąć jak najwięcej ciepła z odpowiednich surowców. Jest to więc pewna inwestycja, której zwrot otrzyma się w comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie.

Piec 5 klasy to 50 razy mniejsze zanieczyszczenia

Pozytywnym aspektem takiej zmiany będzie sprzyjanie środowisku. Pellet i Ekogroszek wytwarzają spaliny, ale są one dużo mniej szkodliwe, aniżeli np. węgiel. Dodatkowo piece nowej generacji wytwarzają znacznie mniej toksycznych płynów i spalin. Zestawiając stary piec, z nowym 5 klasy otrzymuje się, aż pięćdziesięciokrotnie mniej spalin i 5 razy mniej pyłu.

Dofinansowanie na piec 5 klasy

W obecnych realiach za nowy piec do domu nie trzeba płacić w 100% z domowego budżetu. Większość gmin wspiera ekologiczne podejście swoich mieszkańców i gwarantuje całkiem spore dofinansowania na piece 5 klasy. Jest to kolejna oszczędność, a taka dopłata sprawi, że nowoczesne źródło ciepła zwróci się jeszcze szybciej.

Wygoda użytkownika

Stare piece węglowe wymagają dokładania paliwa kilka razy dziennie. Jest to bardzo uciążliwe, a przebywanie w kotłowni, gdzie jest pełno spalin, może być szkodliwe. Rozwiązaniem na ten problem są nowoczesne piece 5 klasy, które są praktycznie samoobsługowe. Jedyne, co trzeba robić, to dokładać paliwa raz na kilka dni. Dodatkowo nowy piec nie będzie wytwarzał tyle szkodliwych związków chemicznych, co sprawi, że będzie to w 100% bezpieczne rozwiązanie.

Obecnie każdy nowoczesny piec potrafi samodzielnie regulować moc, rozpalanie, czy nawet posiada funkcje samodzielnego czyszczenia.

Kotły grzewcze górnego i dolnego spalania

Obecnie na rynku są do wyboru dwa rodzaje kotłów grzewczych na paliwa stałe.

Kotły grzewcze dolnego spalania, których główną pozytywną cechą jest cena. Przechodząc do kwestii efektywności spalania i produkowania zanieczyszczeń, to jest już dużo gorzej. W kotłach tego typu ma się do czynienia ze stratami ciepła, którym nie można zapobiec, ponieważ nie ma się kontroli nad procesem spalania. Warto również pamiętać, że w większości nie są zautomatyzowane i trzeba dokładać paliwa kilka razy dziennie.

Kotły grzewcze górnego spalania umożliwiają kontrolę procesu spalania. Wiąże się to ze znacznym zmechanizowaniem działania pieca, więc nie trzeba, co chwilę schodzić do kotłowni i dokładać paliwa. Dzieje się tak w szczególności, gdy urządzenie wyposażone jest w zasobnik z podajnikiem. Dodatkowo ten typ kotłów centralnego ogrzewania jest znacznie skuteczniejszy w spalaniu, co zapewni dodatkową oszczędność.

piec c.o.

Kotły 5 klasy na Pellet i Ekogroszek

Obecnie najbardziej opłacalnymi stałymi źródłami ciepła są: pellet i ekogroszek. 

Nowoczesne piece na pellet i ekogroszek to znaczna oszczędność na kosztach eksploatacyjnych, ponieważ te paliwa mogą wytworzyć znacznie więcej energii niż węgiel, czy drewno. W połączeniu z piecem 5 klasy będzie to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Zmiana pieca to czasami ciężka decyzja. W końcu stary działa bez zarzutu. Jednak kryje się za tym mnóstwo ukrytych korzyści, których odczucie jest możliwe dopiero po zakupie nowego pieca 5 klasy na pellet lub ekogroszek.