Czy inwestować w remont?

Decydując się na remont naszego mieszkania na pewno czujemy zarówno ekscytację na myśl o tym, jak wypięknieje nasz dom, a także lekki stres, biorący się z obaw o przebieg takiego remontu. A jeżeli trafimy na nieuczciwych wykonawców?

Albo termin oddania mieszkania do użytku będzie się odwlekał i odwlekał? Albo budowlańcy wywołają jakąś usterkę i nie będą się poczuwać do winy? Spokojnie! Tego wszystkiego da się uniknąć, gdy tylko w odpowiedni sposób zadbamy o różne kwestie jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. O jakie kwestie chodzi i jak można tego dokonać?
Przede wszystkim, należy zadbać o umowę. Powinna ona zawierać w sobie takie informacje jak o metodzie rozliczania się z zakupionych przez specjalistów materiałów, ogólnym honorarium za wykonanie robót, planowy czas zakończenia prac remontowych oraz czego konkretnie będą one dotyczyły.
Warto też dowiedzieć się, kto będzie osobą odpowiedzialną za przebieg prac remontowych odbywających się w naszym mieszkaniu. Warto spytać się wykonawcy, czy sam dokona wszystkich prac, czy ma współpracowników, czy może zatrudnia podwykonawców (na przykład do dziedzin budowlanych, na których dany wykonawca się nie zna – chociażby instalacje gazowe, elektryczne etc).
Dobrym pomysłem jest także ustalenie, z jakich materiałów będzie korzystać ekipa remontowa podczas prowadzenia prac w naszym mieszkaniu. Co to będą za materiały, gdzie zostaną zakupione oraz w jaki sposób zostaną spożytkowane. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy nie kupujemy materiałów samodzielnie, a zlecamy tę pracę wykonawcy. Warto wysłuchać porad kogoś bardziej doświadczonego od nas, ale należy być asertywnym i klarownie wyrażać własne oczekiwania. Zazwyczaj im większe doświadczenie ma fachowiec, tym silniejsze są jego przyzwyczajenia odnośnie miejsca zakupu materiałów, firmy je produkującej etc. Nic w tym złego, jeżeli w żaden sposób nie przekłada się to niekorzystnie na nas.

Trzeba też ustalić plan całego remontu, ile zajmie każda z kolejnych robót i jaka będzie ich kolejność. Koniecznie trzeba też dopytywać o efekt końcowy tych działań, żebyśmy mieli pewność, że wykonawca rozumie nasze intencje i wie, jakich zmian w naszym mieszkaniu oczekujemy – radzi firma Tafla, specjalista w remontach mieszkań.

 

Warto zaznaczać także nawet z pozoru nieistotne szczegóły, takie jak ten, po której stronie będzie znajdowała się słuchawka prysznicowa w kabinie – dla wykonawcy nie ma to zbyt wielkiej różnicy, ale może zdecydowanie wpłynąć na komfort naszego korzystania z łazienki, co przełoży się na ogólne niezadowolenie z remontu.