Kasy fiskalne – jak działają?

Kasy fiskalne istnieją od prawie 150 lat. Ich istnienie pozwala każdemu właścicielowi danej firmy kontrolować wszystkie sprzedaże,  zwroty i inne czynności.

Wydruki, jakie wykonuje się na początku/ końcu dnia, miesiąca i roku, są niezwykle istotne – są to zestawienia, które pokazują nam, wysokość przychodu. Kasa fiskalna obejmuje wszystkie płatności kartą i gotówką. Jest ona podłączona do terminala oraz do komputera. Wszelkie operacje są wykonywane w systemie – to w nim zaznaczamy sposoby płatności, kwoty oraz nazwy towarów.
Oprócz tego, kasa fiskalna jest połączona z kasetką, w której znajdują się pieniądze, wydruki z terminala oraz inne druczki. W momencie, gdy drukuje się paragon, kasetka się otwiera, by sprzedawca mógł wydać resztę klientowi lub schować wydruk z terminala.

kasy fiskalneAby odpowiednio i legalnie korzystać z kasy fiskalnej, konieczne jest jej zaprogramowanie. W pamięci kasy muszą znaleźć się wszystkie kody towarów. Wpisując kod danego produktu lub usługi, wyskakuje nam jego nazwa i cena. Dzięki temu, na paragonie lub na fakturze VAT, znajdują się te same informacje. Bardziej nowoczesne kasy są podłączone do terminala, komputera i kasetki. Dzięki temu, jej główną funkcją jest drukowanie paragonów.
Programowanie kasy fiskalnej jest zadaniem dla informatyka. Jeszcze przed otwarciem firmy, sklepu czy gabinetu, kasa musi być gotowa do przyjmowania transakcji.

Firma, która produkuje kasy fiskalne, zapewnia nam gwarancję (dobra firma może zaoferować nam gwarancję od 3 do 5 lat). Gwarancja obejmuje samą kasę oraz pamięć fiskalną.

Kto musi mieć kasę fiskalną w prowadzeniu swojego biznesu?

Większości z nas, kasa fiskalna kojarzy się ze sklepem. W każdym sklepie znajduje się jedna lub więcej kas. Ich ilość zależna jest od specyfiki i wielkości sklepu oraz od liczby klientów. Jednak obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy nie tylko właścicieli sklepów czy supermarketów. Co najmniej jedna kasa powinna znaleźć się również we wszystkich punktach gastronomicznych. Restauracje, puby oraz bary – właściciele wszystkich miejsc muszą posiadać kasy fiskalne.
Od dłuższego czasu, obowiązek posiadania kas fiskalnych należy również do:

  • Kierowców autobusów i konduktorzy – nie chodzi tu o kierowców autobusów miejskich. Autobusy i pociągi, które pokonują trasę do różnych miast, muszą być wyposażone w kasę fiskalną. Konduktorzy noszą mniejsze kasy fiskalne przy sobie, by móc sprzedawać bilety pasażerom.
  • Lekarzy – w przychodniach, poradniach i gabinetach dentystycznych, kasy fiskalne są obowiązkowe. Konieczne jest nabijanie na kasę konkretnych usług i zabiegów, jakie zostały wykonane dla pacjentów. Służba zdrowia
  • Osób posiadających prywatne gabinety – przyjmowanie pacjentów w prywatnym gabinecie wiąże się z obowiązkiem posiadania własnej kasy fiskalnej. Świadczenie prywatnych usług jest najczęściej płatne, dlatego obowiązek ten jest nałożony na psychologów i innych lekarzy.

Oprócz tego, prowadzenie biznesu za pomocą kasy fiskalnej, jest znacznie ułatwione na poczcie, na dworcach oraz w wielu innych miejscach. To samo tyczy się każdego punktu sprzedaży, warsztatów i serwisów czy salonów fryzjerskich i innych.
Według definicji prawnej – kasa fiskalna jest obowiązkowym elementem, jaki powinien znaleźć się w siedzibie i w oddziałach każdej firmy, która sprzedaje usługi lub towary. W niektórych przypadkach, osoby prowadzące własny interes, są zwolnione z tego obowiązku. Są to działalności, których przychód nie przekracza 20 tysięcy złotych rocznie.


Przedsiębiorców z Wrocławia zachęcamy do korzystania z oferty firmy: http://www.fiskalne-kasy.com/ jedynego przedstawiciela marki ACLAS w Polsce.